24 Sty2008

1 marca Rada Krajowa PO będzie rozmawiać o kierowaniu partią

(24.01.08) 1 marca Rada Krajowa PO będzie dyskutować o sposobie kierowania partią - zapowiedział wicepremier Grzegorz Schetyna. Być może wówczas okaże się m.in., czy Schetyna nadal będzie łączył stanowisko rządowe z funkcją sekretarza generalnego Platform

1 marca Rada Krajowa PO będzie dyskutować o sposobie kierowania partią - zapowiedział wicepremier Grzegorz Schetyna. Być może wówczas okaże się m.in., czy Schetyna nadal będzie łączył stanowisko rządowe z funkcją sekretarza generalnego Platformy.

- Przygotowujemy Radę Krajową, która odbędzie się 1 marca i tam chcemy rozmawiać, jak mają wyglądać władze Platformy Obywatelskiej - powiedział we wtorek rano w radiu RMF FM Schetyna pełniący obecnie stanowiska wicepremiera i szefa MSWiA oraz sekretarza generalnego partii.

Według Schetyny, podczas tego posiedzenia Rady Krajowej szef PO i premier Donald Tusk przedstawi model kierowania Platformą, w czasie gdy jest ona u władzy i "większość polityków, którzy dotychczas prowadzili partię jest w rządzie".

Schetyna podkreślił, że ewentualne zmiany w kierownictwie partii zależą od Tuska, bo - mówił - "on ma klucz w ręku, on wskazuje najbliższych współpracowników: sekretarza generalnego i skarbnika".Obecnie funkcję skarbnika PO pełni Mirosław Drzewiecki, jednocześnie minister sportu.

O "reformie" władz Platformy mówi się od jesieni. W listopadzie szef klubu PO Zbigniew Chlebowski informował o koncepcji rozdzielenia funkcji rządowych od partyjnych. Chlebowski wyjaśniał wówczas, że chodziłoby o zawieszenie pełnienia ważnych funkcji partyjnych na czas sprawowania stanowisk rządowych.

Według spekulacji mediów, zmiany mogłyby dotyczyć, oprócz Schetyny i Drzewieckiego, także innych członków zarządu PO: Bogdana Zdrojewskiego (ministra kultury) i Cezary Grabarczyk (ministra infrastruktura), czy Sławomira Nowaka, który jest sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera, szefem gabinetu premiera. Jak podawała w listopadzie "Rzeczpospolita", jedyne stanowisko, które miałoby zostać nietknięte, to fotel przewodniczącego PO i premiera Donalda Tuska.

Schetyna zapowiedział też, że PO chce przygotować zmiany w prawie wyborczym i opracować tzw. kodeks wyborczy, który - jak wyjaśniał wicepremier - "miałby ustalić zasady wyborcze na lata". "To nasze marzenie z kampanii wyborczej" - dodał. Podkreślił, że prawo wyborcze wymaga unowocześnienia np. przez wprowadzenie takich rozwiązań jak głosowanie przez internet, z pośrednictwem poczty, czy z pomocą przedstawiciela.

Wicepremier uważa, że Jan Rokita były "świetnym kandydatem" do koordynowania prac PO nad kodeksem wyborczym. Dodał, że jest to propozycja szefa klubu Platformy Zbigniewa Chlebowskiego.

O tych planach napisał wtorkowy dziennik "Polska". Według gazety, PO chce wprowadzić także takie rozwiązania jak: głosowanie dwudniowe (w sobotę i niedzielę), zakaz kandydowania do parlamentu osób skazanych prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne. - Są też plany uściślenia przepisów dotyczących łączenia mandatu posła z funkcją kierowniczą w administracji publicznej - podała "Polska".

Na podstawie: www.gazeta.pl/ awe / PAP