04 Lis2008

2009 - dobry rok dla Dolnego Śląska

W Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu odbyła się konferencja prasowa wicepremiera Grzegorza Schetyny. Towarzyszyli mu minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski oraz Marszałek Województw

W Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu odbyła się konferencja prasowa wicepremiera Grzegorza Schetyny. Towarzysyzli mu minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego - Marek Łapiński.


Wicepremier Schetyna zapowiedział, że rok 2009 będzie dla Dolnego Śląska przełomowy. - „To będzie rok rekordów, najlepszy w historii ze względu na ilość będących do dyspozycji środków. Na same inwestycje drogowe rozdysponowana zostanie kwota 2 mld 206 mln zł "–powiedział Schetyna. Wicepremier podkreślił także, że skuteczna polityka unijna zależna jest w równym stopniu od dobrej współpracy, dobrej pracy urzędników oraz poprawnie przygotowanych wniosków.

Minister Bieńkowska przypomniała, że w ubiegłym okresie finansowania (tj. w latach 2004 – 2006) w sumie 4 województwa, w tym Dolny Śląsk pozyskały połowę dostępnego budżetu. To oznacza, że dolnośląskie, to województwo dobrze przygotowane do sporządzania wniosków. I w tym momencie na tym należy skupić działania, aby jak najlepiej przygotowywać kolejne projekty – podsumowała Minister.

Bogdan Zdrojewski oświadczył, iż minister infrastruktury Cezary Grabarczyk podpisał już dokumenty na ostatni już (4-ty) etap realizacji Autostradowej Obwodnicy Wrocławia Już nic nie stoi na przeszkodzie w realizacji tej inwestycji – zapewniał minister Zdrojewski. Odnosząc się do wniosków składanych na zadania związane z kulturą,  powiedział, że Dolny Śląsk znajduje się w czołówce pod względem składanych wniosków o dotacje. Samorząd Województwa Dolnośląskiego doskonale sprawdza się jeśli chodzi o absorpcję środków, jakość wniosków oraz udzielane gwarancje – poinformował minister Zdrojewski.


Na podstawie: www.umwd.pl