26 Wrz2010

Druga tura Konwencji Krajowej PO RP

„Ten rząd był rządem zwycięstw. Przeszliśmy wiele kampanii wyborczych i wszystkie one były zwycięskie”, powiedział Grzegorz Schetyna składając sprawozdanie z działalności Zarządu Krajowego i Rady Krajowej oraz podsumowując trzyletnie rządy Pla

Są zmiany, ale nie zabrakło podsumowań trzyletnich rządów PO. Zmiany to poszerzenie Zarządu Krajowego PO z 15 do 25 osób. Nowy zarząd będzie się składał z szefa partii, 16 szefów regionów, maksymalnie 4 wiceprzewodniczących oraz 4 członków wybieranych przez Radę Krajową - taką uchwałę przyjęła IV Krajowa Konwencja Platformy Obywatelskiej RP.

Poza zarządem znaleźli się sekretarz generalny i skarbnik PO. Będą oni mogli uczestniczyć w posiedzeniach zarządu bez prawa głosu. W przyszłorocznych wyborach parlamentarnych na listach wyborczych PO w każdej pierwszej 5-tce miejsc znajdą się minimum dwie kobiety. Zgodnie z uchwałą, w wyborach do Sejmu w 2011 roku na każdej liście okręgowej ani kobiety ani mężczyźni nie mogą zajmować więcej niż 2/3 miejsc. Spośród pierwszych pięciu miejsc na każdej liście okręgowej ani kobiety ani mężczyźni nie mogą zajmować więcej niż 3 miejsca. Spośród pierwszych trzech miejsc na każdej liście ani mężczyźni ani kobiety nie mogą zajmować więcej niż dwa miejsca - stanowi uchwała.

Na Konwencji nie brakowało też podsumowania trzech lat rządów PO, co zrobił Grzegorz Schetyna, sięgania do historii i rad, że warto czerpać z niej przykłady (Jerzy Buzek) oraz wyjaśnień posunięć ekonomicznych, i to nie tylko tych zawiłych, ale i niepopularnych, takich jak podniesienie stawek VAT. Tego ostatniego zadania podjął się minister finansów Jacek Rostowski.

Grzegorz Schetyna: „Jest się czym pochwalić” „Ten rząd był rządem zwycięstw. Przeszliśmy wiele kampanii wyborczych i wszystkie one były zwycięskie”, powiedział Grzegorz Schetyna składając sprawozdanie z działalności Zarządu Krajowego i Rady Krajowej oraz podsumowując trzyletnie rządy Platformy Obywatelskiej. Jest się czym pochwalić: PO wygrała trzy lata temu wybory parlamentarne, następnie wybory do Parlamentu Europejskiego, w tym roku jej kandydat zwyciężył w wyborach prezydenckich. Teraz czekają Platformę wybory municypalne. Platforma Obywatelska stała się partią, która ma struktury we wszystkich powiatach i w wielu gminach. Jeśli chodzi o wybory prezydenckie, to po raz pierwszy w Polsce Platforma Obywatelska, chcąc wyłonić ze swoich szeregów kandydata, posłużyła się systemem prawyborów, mówił Grzegorz Schetyna. Po raz pierwszy też w Polsce na dwóch kandydatów biorących udział w prawyborach można było głosować za pośrednictwem internetu. Powołano do życia Instytut Obywatelski, którym kieruje Jarosław Makowski. „Teraz stają przed Platformą Obywatelską wielkie wyzwania. Szefowie regionów mają wejść do Zarządu. Regiony będą tworzyć politykę – a to ważne”, zakończył Grzegorz Schetyna.

platforma.org