07 Lut2017

Europa wie co się dzieje w Polsce

Angela Merkel ma bardzo dobrą wiedzę na temat sytuacji w Polsce - o zbliżających się wyborach samorządowych i o konieczności obrony praworządności.

Europa wie co się dzieje w Polsce

„Politykom Prawa i Sprawiedliwości wydaje się, że Europa nie wie o tym co się dzieje w Polsce, ale po raz kolejny są w błędzie: Europa o tym wie” – powiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna po spotkaniu z kanclerz Niemiec, które odbyło się w warszawskiej rezydencji ambasadora Niemiec.

Podczas rozmowy poruszony został również temat kolejnej kadencji Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. "Rozumiem z wypowiedzi pani kanclerz, że rozmowy w sprawie Donalda Tuska dopiero się zaczynają” – podkreślił przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych.

Przewodniczący odniósł się także do kwestii migracji oraz tego „co może wynikać z ustaleń podczas ostatniego szczytu na Malcie, jakie jest zagrożenie wynikające z podpisanych umów, ale też z niekontrolowanej migracji z Libii przez Włochy do Europy". Unijni przywódcy na piątkowym nieformalnym szczycie przyjęli plan, który ma ograniczyć rosnącą migrację na szlaku śródziemnomorskim z Afryki. Priorytetem ma być współpraca z libijską strażą graniczną oraz walka z przemytnikami.

Polityk wskazał również na problem napływu imigrantów ze Wschodu. "Mówiliśmy o koniecznym jeszcze większym zaangażowaniu agencji Frontex, żeby chronić polską granicę, bo to przecież granica Unii Europejskiej i ona może obronić nas przed napływem nielegalnych uchodźców z krajów Dalekiego Wschodu" – wyjaśnił Grzegorz Schetyna.