16 Paź2010

Grzegorz Schetyna na konwencji w Zabrzu

Na zaproszenie posła Mirosława Sekuły, 16 października działacze Platformy Obywatelskiej spotkali się w Zabrzu, by wspólnie rozpocząć kampanię wyborczą.

Idziemy wygrać te wybory, żeby dalej zmieniać Polskę - oświadczył podczas sobotniej konwencji wyborczej Platformy Obywatelskiej w Zabrzu wiceszef partii, marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. - Te wybory o wielu sprawach zadecydują, wierzę, że będą udane i będą wygrane - powiedział szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Grzegorz Schetyna i Jerzy Buzek byli gośćmi regionalnej konwencji PO przed wyborami samorządowymi. 

W Zabrzu

W swoim wystąpieniu marszałek powiedział, że Platforma inauguruje kampanię właśnie na Śląsku, bo to właśnie tu samorządy funkcjonują bardzo dobrze - współpracują z administracją rządową, dobrze pozyskują pieniądze europejskie.

Przekonywał, że PO wystawia w wyborach najlepszych kandydatów; prosił wyborców, by obdarzyli ich zaufaniem. Platformie życzył, by była jak niegdyś Górnik Zabrze, którego kochano na Śląsku, a kibicowano mu w całej Polsce.

"Te wybory o wielu sprawach zadecydują" - podkreślił.

Schetyna mówił, że to ludzie wybrani przez mieszkańców otrzymują mandat zaufania na 4 lata. "My tych ludzi proponujemy, my za nich gwarantujemy. Prosimy wyborców, żeby im zaufali, bo warto ufać tym ludziom, warto ufać Platformie" - przekonywał.

Jerzy Buzek w swoim wystąpieniu przypomniał, że dokładnie 32 lata temu nadeszła z Rzymu wiadomość o wyborze Karola Wojtyły na papieża, co później zmieniło Polskę i Europę. Trzy lata później, także w tym samym miesiącu, kończył się pierwszy zjazd Solidarności.

"Zaczynamy dzisiaj - w świetnym dniu - kampanię wyborczą, zaczynamy rozmawiać o samorządach" - podkreślił i wyraził przekonanie, że samorządowcy uczestniczący w konwencji znają zobowiązania, płynące z doświadczeń sprzed lat.

"Na polskich regionach, polskich miastach i polskich wsiach będziemy budowali naszą siłę w Unii Europejskiej. Tak się rozwijają dzisiaj wolne kraje, tak się rozwija Unia" - podkreślił i przekonywał, że Polacy także mają wpływ na całą Wspólnotę.

"Dzięki samorządowcom, których będziemy wybierać, tym, którzy są na tej sali, mamy ten wpływ mieć większy. To właśnie na tym opiera się przyszłość Polski i przyszłość Europy" - powiedział szef PE. 

Marszałek Schetyna dostał od organizatorów konwencji rzeźbę św. Barbary, zaś Buzek - figurę sowy siedzącej na księgach, wykonanej z soli kamiennej z Wieliczki. "Dlatego, żeby panu pokazać, że jest pan dla nas solą naszej ziemi" - zwrócił się do Buzka poseł Mirosław Sekuła.

Gospodarz konwencji podkreślił, że PO przywiązuje do wyborów ogromną wagę. "Wybierając kandydatów, wybieraliśmy najbardziej uczciwych z uczciwych, najbardziej pracowitych z pracowitych i najbardziej sprawnych ze sprawnych kandydatów" - zapewnił.

Kandydatów na prezydentów i liderów list do Sejmiku przedstawił szef śląskiej PO Tomasz Tomczykiewicz. "Jestem pewny, że dotychczasowe sukcesy (...) to dowód na to, że potrafimy zarządzać dobrze i skutecznie dla dobra mieszkańców naszych miast, naszego województwa" - powiedział poseł. 

W Krakowie

Również krakowska Platforma Obywatelska zaprezentowała w sobotę swoich kandydatów w wyborach samorządowych. W konwencji uczestniczył m.in. wiceprzewodniczący partii Grzegorz Schetyna.

Podczas konwencji kandydat PO na prezydenta Krakowa Stanisław Kracik (obecny wojewoda) zaprezentował swój program. "Stać nas na więcej" - to jego hasło programowe.

Wcześniej kandydat otrzymał od Grzegorza Schetyny koszulkę piłkarską z nr 10 w barwach Krakowa, co - jak wyjaśniono - oznacza "przesunięcie zawodnika do ataku".

Kracik zaprezentował pięć punktów programowych, wokół których skonstruował swój program wyborczy. Dotyczą one rozwoju komunikacyjnego Krakowa ("Odkorkować Kraków!"), współpracy z sąsiednimi gminami ("Wielki Kraków!"), wzmocnienia dzielnic ("TAK dla dzielnic!"), rozwoju Krakowa w oparciu o wyższe uczelnie ("Wykształcić i dać pracę!") oraz rozwoju kultury ("Kraków miastem nauki i kultury!").

"Przyjechałem tutaj, żeby wspólnie zacząć kampanię i pokazać, jak ważne są dla nas wybory samorządowe" - mówił dziennikarzom obecny na konwencji marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. "Kraków jest ważny, bo jest symboliczny" - dodał. Schetyna.

Schetyna podkreślił, iż to są "ważne dla PO wybory". "Zależy nam, by kraj rozwijał się lepiej. W kampanii będziemy pokazywać, jak ważna jest energia i dobra współpraca między administracja rządową a samorządową, między władzą wojewódzką a samorządową" - mówił Schetyna.

platforma.org,
fot.slaski.platforma.org