06 Paź2014

Grzegorz Schetyna rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO

Realizacja ustaleń z ostatniego szczytu NATO w Newport i przygotowania do kolejnego szczytu NATO w Warszawie za dwa lata zdominowały wizytę sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga w Warszawie.

Grzegorz Schetyna rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO

– To naprawdę symboliczne i ważne, że nowy sekretarz generalny NATO z pierwszą podróżą zagraniczną udał się do Polski – podkreślił szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna, witając Jensa Stoltenberga. W rozmowach brał także udział wicepremier i minister obrony Tomasz Siemoniak. Omówiono sytuację w regionie, w tym w kontekście kryzysu bezpieczeństwa na Ukrainie jak i w południowym sąsiedztwie Europy, zwłaszcza działalność tzw. państw islamskiego (ISIL) w Syrii i Iraku. Dyskutowano o współpracy Sojuszu z Afganistanem po zakończeniu operacji ISAF.
 
Ważnym tematem rozmowy był kolejny szczyt NATO, który za dwa lata odbędzie się w Warszawie. – Chcielibyśmy, żeby zamknął etap dwuletnich prac nad implementacją tego, co ustalono w Newport – powiedział minister Schetyna. Podkreślono, że dojdzie do niego w mieście, w którym w 1955 r. powstał Układ Warszawski będący przez dziesięciolecia głównym przeciwnikiem NATO.
 
Jens Stoltenberg, który rozpoczął obowiązki 1 października, spotkał się także w Warszawie z prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz premier Ewą Kopacz. Po rozmowach  w Warszawie odwiedził 32. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Na wojskowym lotnisku spotkał się z kadrą dowódczą Sił Powietrznych oraz z pilotami pełniącymi misję nad państwami bałtyckimi Baltic Air Policing oraz w Polsce w ramach Aviation Detachmnet.