29 Lut2012

Jeden na Jeden

Sytuacja na Białorusi, notowania Platformy Obywatelskiej i współpraca PO-PSL - to główne tematy dzisiejszej rozmowy Grzegorza Schetyny w programie Bogdana Rymanowskiego.

Sytuacja na Białorusi, notowania Platformy Obywatelskiej i współpraca PO-PSL - to główne tematy dzisiejszej rozmowy Grzegorza Schetyny z Bogdanem Rymanowskim.

Komentując wydalenie ambasadora Polski i UE szef sejmowej komisji spraw zagranicznych powiedział, że UE powinna wobec Polski zachowywać się solidarnie. Jesteśmy na linii frontu,nasz ambasador został wskazany personalnie przez służby białoruskie i poproszony razem z ambasadorem UE o opuszczenie Białorusi. To nie może być wojna totalna i jeden, wspólny głos UE jest bardzo pożądaną rzeczą.

Odpowiadając na pytanie, czy powinno się trzymać Białoruś w pełnej izolacji, Grzegorz Schetyna odpowiedział, że nie jest to dobre rozwiązanie gdyż skutkuje wpychaniem tego państwa w ramiona Rosji. Po nerwowej reakcji władz Białorusi widać, że sankcje, które są wymierzone w przedstawicieli reżimu, a nie w społeczeństwo  białoruskie są skuteczne.

W rozmowie o sytuacji politycznej, pierwszy wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej powiedział, że w poniedziałek odbyło się spotkanie władz PO z koalicjantem, a następnie długa rozmowa w wąskim gronie o przyszłości partii. Tematem były najważniejsze wyzwania rządu oraz sytuacja przed mistrzostwami Euro. Zostało nam 100 dni i musimy wszystko precyzyjnie zaplanować i przeprowadzić - podkreślił Grzegorz Schetyna. Początek kadencji jest bardzo trudny. Część działań i decyzji stworzy zły klimat, ale nie są to problemy strategiczne. Jest trudny czas, z którego musimy wyciągnąć wnioski i zapisać plan na najbliższe lata. Jeżeli chodzi o Platformę Obywatelską, to nikt z nas nie ściągnie odpowiedzialności za kraj i zapewniania Polakom poczucia bezpieczeństwa. Przed nami jest Euro. To jest na naszych barkach i to jest nasza odpowiedzialność i z tego zostaniemy rozliczeni - dodał Schetyna.

Odnosząc się do spekulacji o ewentualnym uchwaleniu podniesienia wieku emerytalnego przy pomocy Ruchu Palikota przy jednoczesnym sprzeciwie PSL, Grzegorz Schetyna zauważył, że trudno jest mówić o polityce bezalternatywnej. Stwierdził jednocześnie, że PSL jest najlepszym koalicjantem dla Platformy. Sprawa podniesienia wieku emerytalnego jest częścią większego pakietu reform i koalicja musi pokazać, ze jest w stanie uporać się z tym zagadnieniem. Ci posłowie, którzy czują się odpowiedzialni za państwo powinni poprzeć ten projekt, jednak fundament głosowania musi opierać się na głosach koalicji PO-PSL - dodał na zakończenie.

fot i cała rozmowa: tvn24.pl