04 Maj2011

Konstytucja majowa to źródło siły i mądrości Polaków

Grzegorz Schetyna uczestniczył w uroczystych obchodach 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Grzegorz Schetyna uczestniczył w obchodach 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość odbyła się na Placu Zamkowym w Warszawie. 

W południe przy dźwiękach hymnu wciągnięto flagę państwową na maszt Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Znad Wisły dobiegł odgłos 21 salw armatnich. 

W swoim wystąpieniu Bronisław Komorowski przypomniał słowa Jana Pawła II: "Wyzwania stojące przed demokratycznym państwem domagają się solidarnej współpracy wszystkich ludzi dobrej woli, niezależnie od opcji politycznej, czy światopoglądu. Wszystkich, którzy pragną razem tworzyć wspólne dobro Ojczyzny".

- Konstytucja majowa to nie tylko dokument z przeszłości, to także ciągle niegasnące źródło siły i mądrości Polaków. To taki namacalny dowód, że nasz naród zachował zdolność do mądrego rządzenia samym sobą, do odpowiedzialnego organizowania własnej wolności. Wiemy doskonale, że nie zawsze jest to łatwe, że często pokonanie własnych wad i słabości wymaga ogromnego wysiłku - dodał prezydent.

W uroczystości uczestniczyli m. in. premier Donald Tusk, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, szef MON Bogdan Klich, najwyżsi dowódcy wojska, dyplomaci i setki mieszkańców stolicy. Dowódcy wyróżnionych jednostek wojskowych odebrali z rąk prezydenta flagi państwowe i certyfikaty. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów reprezentacyjnych i występy wojskowych orkiestr.

prezydent.pl