25 Lip2010

Marszałek Schetyna na centralnych obchodach święta policji

Dnia 24.07.2010 r. z udziałem marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny odbyły się w Warszawie centralne obchody święta policji.

Dnia 24.07.2010 r. z udziałem marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny odbyły się w Warszawie centralne obchody święta policji. Rozpoczęły się przed południem w Komendzie Głównej Policji ceremonią wpisania sześciu policjantów - czterech z komendy stołecznej i dwóch z komendy wojewódzkiej w Opolu - do Księgi Pamięci Poległych Policjantów. W samo południe przed gmachem Pałacu Kultury i Nauki otwarta została interaktywna wystawa "Twoja Policja". Mieszkańcy Warszawy mogli obejrzeć specjalistyczny sprzęt policyjny, mobilny posterunek; przygotowane też zostało miasteczko ruchu drogowego i policyjne radiowozy.

O 14.00 rozpoczęła się uroczystość, podczas której pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna wręczył odznaczenia państwowe; wręczone zostały też odznaczenia resortowe oraz akty mianowania na wyższe stopnie policyjne.

Podczas uroczystości marszałek Sejmu wygłosił przemówienie, w którym odniósł się m.in. do nowej formuły Święta Policji oraz do początków akcji „Policjant, który mi pomógł" i odznaczenia zasłużonych policjantów. Marszałek wspomniał również śp. biskupa Tadeusz Płoskiego, który zginął 10 kwietnia oraz tych, którzy odeszli w ostatnim roku. Marszałek dziękował i przekazywał wyrazy szacunku wszystkim policjantom, którzy w czasie ostatniej powodzi pomagali z pełnym zaangażowaniem potrzebującym. Marszałek Grzegorz Schetyna podkreślił, iż pamiętając o tym wszystkim - o tym wyzwaniu dla polskiej Policji, by być blisko ludzi, być blisko problemów, pomóc je rozwiązywać - państwo polskie jest z polskiej policji dumne.

Święto policji obchodzone jest 24 lipca w rocznicę przyjęcia ustawy powołującej do życia Policję Państwową.


Fot. Krzysztof Białoskórski