25 Mar2015

Minister Schetyna z oficjalną wizytą w Turcji

Współpracy gospodarczej, europejskim aspiracjom Turcji oraz polityce bezpieczeństwa poświęcone były rozmowy ministra Grzegorza Schetyny podczas oficjalnej wizyty w Republice Turcji.

Minister Schetyna z oficjalną wizytą w Turcji

Szef polskiej dyplomacji spotkał się 25 marca w Ankarze z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoğanem, premierem Ahmetem Davutoglu oraz z szefem MSZ Mevlutem Cavusoglu.

Szefowie dyplomacji Polski i Turcji omówili kwestie współpracy dwustronnej, wyrażając zadowolenie z bardzo dobrych relacji łączących nasze państwa. – Sukces organizacji ubiegłorocznych obchodów 600-lecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych przyczynił się do pogłębienia współpracy w wymiarze kulturalnym i społecznym – powiedział minister Schetyna. – Otworzyły się również nowe perspektywy do zacieśnienia kontaktów gospodarczych, czemu również ma służyć ta wizyta – dodał. Minister podkreślił, że z 600 lat tylko 25 można uznać za złe i tego samego życzy na następne 600 lat.
 
Szef polskiej dyplomacji zapewnił o naszym poparciu dla rozszerzenia UE o Turcję. – Członkostwo Turcji w Unii Europejskiej przyniesie korzyści zarówno europejskiej wspólnocie jak i samej Turcji. Nasze stanowisko jest w tej sprawie niezmienne i jednoznaczne – zwrócił uwagę. Ministrowie omówili też sytuację na Ukrainie oraz kwestie bezpieczeństwa regionalnego.
 
Podczas spotkania z prezydentem Erdoğanem podkreślono szczególną wagę, jaką Polska i Turcja przywiązują do kwestii bezpieczeństwa i utrzymania wiarygodności gwarancji Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Cieszę się, że z naszymi tureckimi przyjaciółmi tak blisko współpracujemy na forum NATO – powiedział szef polskiego MSZ. – Organizacja szczytu sojuszu w Warszawie w 2016 r. jest szczególną okazją do zacieśnienia dialogu naszych państw w dziedzinie bezpieczeństwa – podkreślił Grzegorz Schetyna.

Z kolei spotkanie z premierem Ahmetem Davutoglu było poświęcone wzmocnieniu relacji dwustronnych w wymiarze biznesowym i międzyludzkim, choć podkreślono, że i tak są one znakomite, ale wciąż istnieje potencjał do ich wzrostu.

Ministrowi Schetynie towarzyszy w Turcji delegacja 160 przedstawicieli biznesu, samorządów, wyższych uczelni zainteresowanych współpracą dwustronną. W Ankarze i Stambule odbywają się przy okazji wizyty dwustronne Fora Biznesu oraz szereg spotkań specjalistycznych i w węższym gronie z udziałem wielu resortów i instytucji z obu stron.

msz.gov.pl