11 Sie2013

Msza święta na Śnieżce

W towarzystwie prezydenta Republiki Czech Milosza Zemana, Posła na Sejm RP Grzegorza Schetyny oraz Wojewody Dolnośląskiego Aleksandra Marka Skorupy po raz kolejny na szczycie Śnieżki spotkali się ratownicy GOPR i przewodnicy górscy.

W towarzystwie prezydenta Republiki Czech Milosza Zemana, Posła na Sejm RP Grzegorza Schetyny oraz Wojewody Dolnośląskiego Aleksandra Marka Skorupy po raz kolejny na szczycie Śnieżki spotkali się ratownicy GOPR i przewodnicy górscy. Wszystko z okazji „Święta przewodników i ludzi gór” obchodzonego co roku 10 sierpnia w dzień upamiętniający męczeńską śmierć św. Wawrzyńca patrona ratowników górskich.

Podczas spotkania odprawiono uroczystą mszę św. w intencji wszystkich miłośników gór. W nabożeństwie uczestniczyło ponad 300 osób. Po mszy świętej Wojewoda Dolnośląski w imieniu Prezydenta RP wręczył przewodniczącemu Sejmiku Dolnośląskiego Jerzemu Pokojowi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Historia spotkań polskich i czeskich polityków na Śnieżce sięga lat 70. Tu w 1978 r. przedstawiciele polskiego Komitetu Obrony Robotników - Adam Michnik, Jacek Kuroń, Jan Lityński oraz Antoni Macierewicz - spotkali się z Vaclavem Havlem i innymi działaczami opozycyjnej czeskiej Karty 77. W latach 80. odbyło się jeszcze kilka takich spotkań. Na najwyższym szczycie Karkonoszy, jednocześnie najwyższym szczycie Czech, Havel spotkał się również z b. prezydentem Polski Lechem Wałęsą. Było to w marcu 1990 r., kilka miesięcy później obaj opozycjoniści zostali prezydentami swoich krajów