24 Lut2018

Naprawimy polską politykę zagraniczną

W Warszawie odbyła się Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej RP, poświęcona w całości polityce zagranicznej.

Naprawimy polską politykę zagraniczną

Nasz Partia ma do odegrania bardzo ważną rolę w tej sprawie na arenie międzynarodowej. Spotkanie rozpoczęło się od przypomnienia dziedzictwa św. Władysława Bartoszewskiego o konieczności aktywnego uczestnictwa z polityce europejskiej.

Następnie głos zabrał Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. W swoim wystąpieniu przedstawił bardzo trafną diagnozę polityki zagranicznej obecnej władzy. Skupił się na tym, że w skutek działań PiS osłabiane są fundamenty bezpieczeństwa Polski jak sojusz USA, współpraca w ramach UE i NATO. Nasze relacje regionalne są w poważnym kryzysie Grupa Wyszehradzka nie funkcjonuje a nasi sąsiedzi wolą współpracę bez nas.

Izolacjonizm PiS wymaga od nas bardzo konkretnych działań. Przedstawiliśmy projekt nowelizacji ustawy o IPN, jest to doskonały sposób na ugaszenie pożaru w relacjach z USA, Izraelem i Ukrainą. Europosłowie PO pracują nad najlepszym dla Polski projektem budżetu UE dla Polski w tym czasie rząd PiS nie robi nic i sam wypisuje się z rozmowy w tej kluczowej sprawie. Przedstawimy projekt debaty nad wejściem do Strefy Euro, która po wyjściu Wielkiej Brytanii stanie się jądrem UE. Chcemy pokazać, że Strefa to korzyść dla Polaków i polskich przedsiębiorców. Dołożymy wszelkich starań, aby odbudować politykę wschodnią, stabilna Ukraina i racjonalne relacje z Rosją są w interesie Polski. Co więcej inne kraje szeroko pojętej Europy Wschodniej również mają aspiracje europejskie a my wiemy jak im pomóc. Swoje wystąpienie przewodniczący Schetyna zakończył wezwaniem do zjednoczenia opozycji i zwrócenia Unii Europejskiej Polsce.

Następnie głos zabrało dwóch gości specjalnych naszej Rady, komisarz Elżbieta Bieńkowska oraz były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Ich wystąpienia były poświęcone przede wszystkim merytorycznej i konstruktywnej krytyce działań obecnej ekipy. Kolejni głos zabierali europosłowie PO, mówiący o swojej aktywności w obszarze obrony interesów Polaków w Brukseli. To oni faktycznie zajmują się ochroną Polskich interesów, kiedy posłowie PiS zajmują się nieistotnymi rzeczami.

W trakcie Rady została przyjęta Uchwałą ws. niezbędnej naprawy polskiej polityki zagranicznej. Z treścią uchwały można zapoznać się tutaj.

Po zakończeniu Rady wracamy do pracy w obronie interesów Polaków w Unii Europejskiej. My w Platformie staramy się być wierni koncepcji Polski wielkiej, otwartej, dumnej i nigdy nie klękającej przed nikim. Ale właśnie przez to odważnej, umiejącej się przyznawać do błędów i przewin. Jesteśmy to winni sobie samym, jako Polacy, jako wspólnota, która jeszcze niedawno obejmowała także miliony Żydów i Ukraińców oraz setki tysięcy naszych obywateli innych narodowości i wyznania. Każdy z nas jest dzisiaj ambasadorem Polski takiej, jaką nosimy w naszych sercach, Polski naszych marzeń. Wypełnianie tej roli przez polskich obywateli nigdy chyba nie było bardziej istotne niż teraz.