Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
      AKCEPTUJĘ
18 Gru2015

Nie ma wolności bez samorządności

Po TK, służbie cywilnej i mediach publicznych obawiamy się zamachu PiS na samorząd terytorialny, nie pozwolimy na to - zwrócili uwagę podczas konferencji prasowej posłowie Platformy. PiS rozważa ograniczenie samorządom autonomii w wydawaniu środków z UE.

Nie ma wolności bez samorządności

Po TK, służbie cywilnej i mediach publicznych obawiamy się zamachu PiS na samorząd terytorialny, nie pozwolimy na to - zwrócili uwagę podczas konferencji prasowej posłowie Platformy Obywatelskiej. PiS rozważa ograniczenie samorządom autonomii w wydawaniu środków z UE.

"Nie ma wolności bez samorządności, nie ma dobrego rozwoju Polski i polskiego sukcesu bez podmiotowego samorządu. Dzisiaj słyszymy, że po Trybunale Konstytucyjnym, służbie cywilnej, po mediach publicznych kolej ma przyjść na samorząd terytorialny" - powiedział Grzegorz Schetyna. Dodał, że ma m.in. sygnały, że PiS przygotowuje zmiany, które mają na celu ograniczenie autonomii w wydawaniu pieniędzy unijnych przez poszczególne województwa. Przestrzegał, że takie działania mogą w przyszłości skutkować wstrzymaniem wypłat Polsce środków z UE. "Nie pozwolimy na to, żeby coś, co naprawdę dobrze funkcjonuje, co jest symbolem i znakiem firmowym polskiego sukcesu i tych polskich ostatnich 25 lat, zostało zaprzepaszczone, czy żeby sukces i ten wielki projekt został podważony" - powiedział Grzegorz Schetyna.

Platforma Obywatelska będzie uruchamiać aktywność samorządową w całym kraju na poziomie gmin, powiatów, województw. Służyć ma temu m.in. cykl debat, który zainaugurowała piątkowe spotkanie w Warszawie. "Chodzi nam o skuteczne wydawanie środków europejskich na poziomie urzędów marszałkowskich. Chodzi o modernizację naszego kraju, o to wszystko co najlepszego zdarzyło i dzieje się dzisiaj w Polsce lokalnej, czego gwarantem jest samorząd terytorialny i będziemy tej niezależności pilnować" - zaznaczył Grzegorz Schetyna.