Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
      AKCEPTUJĘ
15 Gru2015

Nie szukajmy wrogów w Europie

Polityka PiS stawia pod znakiem zapytania wizerunek Polski na forum międzynarodowym i nasz wpływ na politykę europejską - mówił Grzegorz Schetyna. Zaapelował do PiS o zmianę polityki "szukania wrogów i niszczenia niezależności instytucji".

Nie szukajmy wrogów w Europie

Były minister spraw zagranicznych podkreślił na briefingu w Sejmie, że z Parlamentu Europejskiego płyną kolejne niedobre dla Polski sygnały i że w Europie pojawiają się pytania o przyszłość Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, jego niezależność instytucjonalną, a także o to, czy Polska jest państwem prawa, w którym konstytucja jest ciągle ustawą zasadniczą.

"Musimy jak najszybciej przerwać ten chocholi taniec, do którego doprowadzają politycy PiS, związany przede wszystkim z Trybunałem Konstytucyjnym i uszanowaniem jego instytucjonalnej niezależności" - powiedział polityk.

Zaapelował do PiS i szefa tej partii Jarosława Kaczyńskiego, żeby "zmienić ten typ polityki agresji, ataku, szukania wrogów i niszczenia niezależności instytucji". Polska nie będzie szanowana w Europie i świecie tak jak dotychczas, jeżeli będzie miała taki wizerunek, jak ten z ostatnich dni. "To kwestia polskiego wizerunku, polskiej pozycji, tego wszystkiego, co udało na się przez te ostatnie lata zbudować. Dzisiaj przy tym wizerunku polityka PiS-u stawia poważny znak zapytania" - powiedział poseł.

"Nie powinniśmy szukać wrogów w Europie i na świecie. Nie powinniśmy w Parlamencie Europejskim, w Unii Europejskiej szukać przeciwników naszej polityki - mówił. - Jeśli dziś słyszymy z ust prominentnych polityków PiS-u atak na politykę europejską, poszczególnych krajów, to musimy sobie zdawać sprawę, że zapłacimy za to bardzo ciężką i wymierną cenę". Polska ma już coraz gorszy wizerunek, inwestorzy zagraniczni zastanawiają się, czy warto inwestować w Polsce, a pieniądze odpływają z polskiej giełdy.