13 Lut2015

Obraz Jacoba Jordaensa powrócił do Wrocławia

Dzięki staraniom Ministerstwa Spraw Zagranicznych do Wrocławia wróciło dzieło flamandzkiego malarza Jacoba Jordaensa (1593-1678). Jest to olejny szkic do obrazu „Święty Iwo, patron prawników”, znany także pod tytułem „Święty Iwo wspomagający biednych”.

Obraz Jacoba Jordaensa powrócił do Wrocławia

Podczas dzisiejszej uroczystości przekazania obrazu władzom Muzeum Narodowego we Wrocławiu minister Grzegorz Schetyna podziękował za wysiłek zespołowi ds. restytucji dóbr kultury w MSZ pod kierownictwem prof. Wojciecha Kowalskiego oraz ekspertom z Ministerstwa Kultury.
- Jesteśmy dumni, że można wielkie dzieła sztuki przywracać do miejsc, w których były eksponowane przez lata, często przez stulecia. To proces trudny, ale ważny dla relacji międzynarodowych - podkreślił szef polskiej dyplomacji.
W trakcie piątkowej uroczystości minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska zaznaczyła: - To niezwykłe móc towarzyszyć powrotowi do domu obrazowi tej klasy. Powrót obrazu Jordaensa to jedno z największych wydarzeń, jakie możemy zanotować w dziejach naszych starań o odzyskanie strat wojennych. Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu dr. hab. Piotr Oszczanowski podziękował Ministerstwu Spraw Zagranicznych za przekazane cenne dzieło.
 
Obraz do 1944 r. znajdował się w zbiorach Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Ewakuowany w celu zabezpieczenia przed działaniami wojennymi do Kamieńca Ząbkowickiego, zaginął przypuszczalnie w 1945 r. po zajęciu tego terenu przez Armię Radziecką.
 
W 2008 r. pojawił się na aukcji w Londynie, z której został wycofany. Odzyskanie obrazu stało się możliwe w wyniku kilkuletnich negocjacji prowadzonych przez polskie placówki dyplomatyczne w Londynie i w Waszyngtonie oraz prof. Wojciecha Kowalskiego pełnomocnika MSZ ds. restytucji dóbr kultury, a także dzięki współpracy i przychylności domu aukcyjnego Sotheby’s.

msz.gov.pl