17 Lis2008

Platforma daje miliardy dla Dolnego Śląska

Platforma Obywatelska stara się udowodnić, że rząd nie zapomina o Dolnym Śląsku i Wrocławiu. - W przyszłym roku region otrzyma z budżetu państwa rekordową sumę ponad 5 mld zł - zapowiada szef lokalnej PO Jacek Protasiewicz. I deklaruje, że jeśli Autostrad

Platforma Obywatelska stara się udowodnić, że rząd nie zapomina o Dolnym Śląsku i Wrocławiu. - W przyszłym roku region otrzyma z budżetu państwa rekordową sumę ponad 5 mld zł - zapowiada szef lokalnej PO Jacek Protasiewicz. I deklaruje, że jeśli Autostradowa Obwodnica Wrocławia nie powstanie do 2011 r., dziesięć razy obiegnie wkoło wrocławski Ratusz.

Jacek Protasiewicz przekonuje: - Rok 2009, jeśli chodzi o pieniądze płynące z budżetu, będzie dla regionu absolutnie rekordowy.

I wylicza: na inwestycje drogowe w naszym regionie rząd przeznaczy z budżetu kwotę 2,5 mld zł. Pieniądze te mają być wydane głównie na dokończenie budowy autostrady A4 na odcinku Zgorzelec - Bolesławiec (600 mln zł) i rozpoczęcie budowy Autostradowej Obwodnicy Wrocławia (350 mln zł w roku 2009, ale jest decyzja polityczna o gwarancji środków na tę inwestycję w kolejnych latach). Z tej puli budowane będą też drogi ekspresowe S3, S5 i S8 (w sumie 800 mln zł).

Ponad miliard złotych to kwota w przyszłorocznym budżecie przeznaczona na wsparcie lokalnych projektów w ramach inwestycji na naukę i szkolnictwo wyższe. Będą to pieniądze m.in. dla Politechniki Wrocławskiej, Wrocławskiego Parku Technologicznego, program e-zdrowie i EIT+. - Na ten ostatni przeznaczamy 200 mln zł, by Wrocław realnie mógł walczyć o umieszczenie tutaj jednego z węzłów wiedzy Instytutu. Rząd naprawdę wspiera te starania - zapewnia Protasiewicz.

600 mln zł to zapisana w budżecie kwota na inwestycje środowiskowe, ekologiczne i związane z gospodarką wodną. Kolejne 152 mln zł to suma zatwierdzona na projekty regionalne przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Do tej wyliczanki przyłączył się w poniedziałek marszałek województwa Marek Łapiński, który podkreślał, że Platforma nie zapomina o Wrocławiu. Z pozostających w jego dyspozycji środków:

* 120 mln zł pójdzie na wrocławskie szpitale. Z tego aż 90 mln zarząd województwa przeznaczy na budowę nowego pawilonu pediatrycznego, który ma stanąć przy Szpitalu im. Gromkowskiego przy Koszarowej.

* 72 mln zł marszałek wyda na wrocławskie drogi: dwa połączenia obwodnicy śródmiejskiej z lotniskiem, drogi wokół nowo budowanego stadionu na Maślicach i przebudowę ulicy Buforowej.

* 33 mln zł to dotacje dla instytucji kulturalnych: Muzeum Narodowego, Teatru Polskiego i Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

* 29 mln zł - na zorganizowanie w Hali Stulecia centrum biznesowego.

- Łącznie z Regionalnych Programów Operacyjnych wesprzemy Wrocław kwotą 250 mln zł. Dodatkowe 200 mln wydamy na miejską naukę i oświatę - obiecuje marszałek Marek Łapiński.
Na podstawie: Gazeta Wyborcza Wrocław / Jacek Harłukowicz
Mapa: bip.dolnyslask.pl