09 Wrz2010

Podatek bankowy do rozważenia

Jeżeli będziemy mieli pewność, że to nie uderzy w lokaty Polaków, to uważam, że trzeba się nad tym bardzo poważnie zastanowić.

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna uważa, że propozycja wprowadzenia w Polsce tzw. podatku bankowego jest interesująca i trzeba się nad nią poważnie zastanowić.

"Podatek bankowy interesujący; jeżeli będziemy mieli pewność, że to nie uderzy też w lokaty Polaków, to uważam, że też trzeba się nad tym bardzo poważnie zastanowić" - powiedział Schetyna w czwartek rano w radiowej Trójce. Dodał, że propozycja PiS na ten temat jest ciekawa oraz "wpisuje się w debatę i wspólną odpowiedzialność za nasz budżet".

W ubiegłym tygodniu po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk, pytany, czy rząd wprowadzi podatek bankowy, zapowiedział, że rząd ma "bardzo ostrożną" propozycję "do przeżycia" dla banków. Dodał, że rząd prawdopodobnie wprowadzi ustawę wzorowaną na rozwiązaniach brytyjskich.

W Wielkiej Brytanii nowy rząd konserwatystów i liberalnych demokratów z początkiem czerwca nałożył na banki podatek, który ma przynieść 2 mld funtów rocznie. Jego wysokość zależy od wielkości zestawu rozliczeń finansowych (skali operacji), a nie zysków.

Posłuchaj całej rozmowy

źródło: pap,po