20 Maj2010

"Politycy wybrali własny interes, a nie interes obywateli"

Grzegorz Schetyna krytycznie ocenia środową decyzję klubów PiS, PSL i Lewicy, by nie wprowadzać pod obrady Sejmu przygotowanego przez Platformę projektu noweli ustawy o wyborze prezydenta.

Politycy wybrali własny interes, a nie interes obywateli - tak szef klubu PO Grzegorz Schetyna ocenia środową decyzję klubów PiS, PSL i Lewicy, by nie wprowadzać pod obrady Sejmu przygotowanego przez Platformę projektu noweli ustawy o wyborze prezydenta.

Propozycja PO zakładała, że obywatele głosując w I turze wyborów otrzymywaliby w lokalu wyborczym zaświadczenie umożliwiające im głosowanie w II turze poza miejscem zamieszkania. Wybory odbędą się 20 czerwca, ich ewentualna druga tura 4 lipca.

W porannym głosowaniu większość posłów nie zgodziła się na wprowadzenie do porządku obrad tego projektu nowelizacji.

"Bardzo źle się stało, że politycy wybrali własny interes, a nie interes obywateli, mieszkańców, wyborców (...) Źle się stało, że (powstała) taka dziwna koalicja polityczna, nienaturalna, która podejmuje decyzje przeciwko ludziom, przeciwko tak naprawdę zasadzie demokracji - że frekwencja jest czymś najważniejszym, że dostęp i możliwość oddania głosu jest czymś najważniejszym" - powiedział Schetyna w środę dziennikarzom w Sejmie.

Schetyna podkreślił, że jego klubowi zależało na tym, "by w trudnym okresie wakacyjnym ułatwić dostęp do zaświadczeń umożliwiający głosowanie poza miejscem zamieszkania".

"Mieliśmy opinie konstytucjonalistów, różnych ludzi, którzy potwierdzali, że jest to możliwe, m.in. prof. Piotra Winczorka i prof. Marka Chmaja. Pokazywali, że to nie zmienia materii ustawowej ordynacji, a pomaga, udostępnia, umożliwia łatwiejszy dostęp do zaświadczenia, czyli tak naprawdę do głosowania, czyli zrealizowalibyśmy w ten sposób obywatelskie prawo do oddania głosu" - uważa Schetyna. 

platforma.org