18 Sty2015

Rada ds. Zagranicznych

Poniedziałkowa Rada ds. Zagranicznych w Brukseli omówiła stosunki Unia Europejska-Rosja i zagrożenia terrorystyczne dla naszego kontynentu.

Rada ds. Zagranicznych

- Nie będzie zmiany europejskiej polityki wobec Rosji - podkreślał po posiedzeniu szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna. Ministrowie Spraw Zagranicznych państw Unii Europejskiej zebrali się na pierwszym w tym roku posiedzeniu Rady ds.
Zagranicznych w Brukseli. Głównymi tematami obrad była sytuacja na Ukrainie i stosunki z Rosją oraz walka z terroryzmem i zagrożeniami terrorystycznymi w krajach UE. Ministrowie wysłuchali informacji szefa francuskiej dyplomacji o zamachach w Paryżu, w których zginęło 12 osób oraz następstw tych tragicznych wydarzeń w kontekście wewnętrznym i międzynarodowym.
 
Ministrowie zgodzili się co do konieczności ścisłej koordynacji działań zmierzających do zapobiegania i zwalczania terroryzmu. Podkreślili potrzebę wykorzystania istniejących już mechanizmów i instytucji jak Europol i Eurojust. Niezbędna jest także dobra wymiana danych między odpowiednimi służbami i współdziałanie w rozpoznawaniu zagrożeń. Szefowie dyplomacji odbyli także długą dyskusję na temat relacji z Rosją. Zgodzili się, że Unia Europejska nie zmieni swej polityki wobec Rosji i nie wprowadzi żadnego nowego formatu rozmów. Unia oczekuje zmiany rosyjskiej polityki i podejścia Moskwy do relacji z partnerami międzynarodowymi. Poruszono także temat odpowiedzi na rosyjską propagandę, zgadzając się, że jednym z możliwych sposobów jej przeciwdziałania jest zapewnienie własnego przekazu medialnego do społeczeństwa rosyjskiego.
 
Ponadto przy okazji lunchu ministrowie spotkali się z przewodniczącym Ligi Państw Arabskich, Nabilem-al-Arabim. Przewodniczący polskiej delegacji minister Grzegorz Schetyna spotkał się na marginesie Rady z minister spraw zagranicznych Estonii, Keit Pentus-Rosimannus. Rozmawiał także z ministrem spraw zagranicznych Niemiec, z którym poruszył m.in. sprawę wprowadzenia przepisów o płacy minimalnej w Niemczech i skutków tej decyzji dla polskiej gospodarki i naszych przedsiębiorców. Ministrowie uzgodnili dalsze konsultacje w tej sprawie.

msz.gov.pl