26 Lis2008

Ratrakiem po Izerach

Ruszył sezon na biegówki. Trasy są gotowe. Dlatego Polana Jakuszycka ożyła już na dobre. Julian Gozdowski, prezes Stowarzyszenia Biegu Piastów w Jakuszycach, zabrał w poniedziałek wicepremiera Grzegorza Schetynę i wojewodę dolnośląskiego Rafała Jurkowlańc

Ruszył sezon na biegówki. Trasy są gotowe. Dlatego Polana Jakuszycka ożyła już na dobre. Julian Gozdowski, prezes Stowarzyszenia Biegu Piastów w Jakuszycach, zabrał w poniedziałek wicepremiera Grzegorza Schetynę i wojewodę dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca na przejażdżkę ratrakiem i skuterem śnieżnym.

Dobrze wiedział, co robi. Bo choć Jakuszyce są doskonałym miejscem do biegania na nartach, to brakuje tu nowoczesnej strzelnicy biatlonowej oraz parkingów.

- Chciałem, by członkowie rządu zobaczyli, jak dużo zrobiliśmy na Polanie - mówi Gozdowski.


Goście zobaczyli też, jak mało trzeba, by był tu wzorowy ośrodek. Ponieważ obaj panowie byli zachwyceni wycieczką w góry, jest szansa, że znajdą się pieniądze na wsparcie inicjatyw stowarzyszenia z Jakuszyc. A warunki dla narciarzy są tu już świetne.

Przygotowano 10 km tras.
- Jest 25 centymetrów ubitego śniegu. Ratraki pracują od świtu - cieszy się Gozdowski. Można biegać na trasach: Radiowej Jedynki i Górnym Dukcie Końskiej Jamy.
- Warunki są naprawdę rewelacyjne. Oby utrzymały się do końca zimy - nie kryje zadowolenia Jerzy Sobczyński, biegacz z Głogowa.

W Jakuszycach cały czas trwają przygotowania do 33. Biegu Piastów, który ma się odbyć 7 i 8 marca przyszłego roku. Przedłużono m.in. 10 torów na polu startowym z 500 m do 1,5 km.
- Dzięki temu zawodnicy po starcie będą mieli lepsze warunki, by się rozbiec - wyjaśnia prezes Gozdowski. Już teraz na listę wpisało się 1600 zawodników z 20 krajów.

Niestety, nadal problemem jest za mała liczba miejsc dla samochodów. Aby to zmienić i wybudować parking, stowarzyszenie będzie się starało o pieniądze z funduszy unijnych.

Od lipca tego roku Bieg Piastów jest członkiem Worldloppet - Światowej Ligi Biegów Długodystansowych. Należy do niej tylko piętnaście biegów z całego świata. Skupia największe narodowe imprezy amatorskiego narciarstwa biegowego. Dzięki temu Jakuszyce są promowane na całym świecie, m.in. w Japonii, Czechach, Turcji czy Stanach Zjednoczonych.

Narciarze zjazdowi muszą jeszcze poczekać na otwarcie sezonu. Kolejki linowe na Kopę i Szrenicę mają ruszyć dopiero 6 grudnia.


Na podstawie: www.polskatimes.pl