10 Kwi2011

Rocznica katastrofy smoleńskiej

W niedzielę, w gmachu Sejmu odbyła się uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą poświęconą parlamentarzystom – ofiarom katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r., a następnie pod tablicą upamiętniającą Marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńsk

W niedzielę, o godz. 9.30 w gmachu Sejmu odbyła się uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą poświęconą parlamentarzystom – ofiarom katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r., a następnie pod tablicą upamiętniającą Marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego.

W uroczystości wzięli udział członkowie Prezydium Sejmu z Marszałkiem Grzegorzem Schetyną na czele, Prezydent Bronisław Komorowski, Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i członkowie Prezydium Senatu, Prezes Rady Ministrów Donald Tusk oraz Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

18 nazwisk tragicznie zmarłych posłów i senatorów na płycie z białego marmuru, a pośrodku za szkłem wymowny symbol - godło Polski, fragment materiału z wizerunkiem orła, ocalały z rozbitego samolotu Tu-154M. Tak w skrócie można opisać tablicę umieszczoną w hallu głównym Sejmu.

Obie tablice w Sejmie zostały uroczyście odsłonięte 20 października 2010 r. Ta poświęcona wszystkim parlamentarzystom znajduje się w pobliżu tablicy z nazwiskami posłów i senatorów poległych w czasie II wojny światowej. Drugą, upamiętniającą Marszałka Płażyńskiego, wmurowano przy wejściu marszałkowskim do sali posiedzeń Sejmu.
 

fot. R.Zambrzycki