23 Sty2014

Salon Polityczny Trójki

Według Grzegorza Schetyny, przewodniczącego sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, wszystko wskazuje na to, że jeszcze podczas trwającego posiedzenia Sejmu powstanie specjalna uchwała w sprawie wydarzeń na Ukrainie. Zaznaczył on, że konieczne jest, by posł

Według Grzegorza Schetyny, przewodniczącego sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, wszystko wskazuje na to, że jeszcze podczas trwającego posiedzenia Sejmu powstanie specjalna uchwała w sprawie wydarzeń na Ukrainie. Zaznaczył on, że konieczne jest, by posłowie wszystkich ugrupowań mieli wspólne zdanie na ten temat.

- Przede wszystkim potępienie użycia siły i tego, że przelana została krew, że zginęli ludzie. To zawsze trzeba piętnować. Będziemy dyskutować czy i jakie potrzebne są sankcje, żeby wskazać i ukarać tych, którzy podejmowali decyzje w sprawie użycia siły - wyjaśnił na antenie Trójki. Schetyna podkreślił, że nie można całej tej historii pozostawić bez reakcji.

- Polski parlament może apelować o to, co zrobiły Stany Zjednoczone kilka dni temu. Te sankcje zostały kierunkowo wskazane. Zostały odebrane wizy do USA dla przedstawicieli władzy, dla przedstawicieli tych, którzy mają wpływ na używanie przemocy - powiedział. Jak zaznaczył, w Europie można zastosować podobne rozwiązania - odebranie władzom Ukrainy wiz Schengen, a także sankcje dotyczące posiadania kont w państwach Unii Europejskiej. 

źródło i cała rozmowa: polskieradio.pl