04 Lis2008

Schetyna rozdaje pieniądze na lokalne drogi

Wicepremier Grzegorz Schetyna ogłosił we Wrocławiu rozpoczęcie Narodowego Programu Budowy Dróg Lokalnych - pisze Michał Kokot w Gazecie Wyborczej. Dzięki rządowym pieniądzom w każdym województwie ma powstawać rocznie 80 kilometrów dróg gminnych i powiatow

Wicepremier Grzegorz Schetyna ogłosił we Wrocławiu rozpoczęcie Narodowego Programu Budowy Dróg Lokalnych - pisze Michał Kokot w Gazecie Wyborczej. Dzięki rządowym pieniądzom w każdym województwie ma powstawać rocznie 80 kilometrów dróg gminnych i powiatowych.
 
- Ten program to nowa jakość w budowaniu dróg lokalnych w kraju. Chodzi o to, by podnieść ich standard i bezpieczeństwo, żeby nie ginęli na nich ludzie - zachwalał  rządowy projekt Grzegorz Schetyna.

Jak czytamy w GW - rząd będzie co roku przeznaczał na budowę dróg miliard złotych z rezerwy celowej budżetu państwa. Każde z województw dostaną po 62,5 mln złotych. Połowę tej sumy będą mogły wydać powiaty, połowę gminy. Dofinansowanie będzie sięgało 50 proc., resztę dołożą samorządy.


Chodzi o drogi dojazdowe do dróg wojewódzkich, krajowych i powiatowych. Samorządy mogą składać też wnioski na budowę infrastruktury poprawiającej bezpieczeństwo, jak chodniki, oświetlenie czy lewoskręty.

- Priorytetem będą dla nas te wnioski, w których o budowę drogi wystąpi kilka samorządów lokalnych. Synergia powinna być nagradzana przez rząd - mówił Schetyna. (...)

Aby dostać pieniądze, samorządy muszą zakończyć inwestycje do końca listopada kolejnego roku, a później w ciągu miesiąca się rozliczyć. Ryzyko ewentualnego opóźnienia, związanego na przykład z przeciąganiem się procedur przetargowych, ponoszą samorządy.

Te, które chcą ubiegać się o pieniądze na przyszły rok, mają na złożenie wniosków czas do 21 listopada. Według urzędników samorządy zdążą z wnioskami. - Chodzi o inwestycje, które są wpisane do budżetów gmin lub powiatów i niezależnie od tego programu byłyby realizowane w przyszłym roku - mówi Robert Radoń, dyrektor wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Według Schetyny w przyszłym roku rząd może zrewidować założenia programu: - Na przykład jeśli okaże się, że potrzeby w poszczególnych województwach są różne. Chciałbym też, aby po roku 2011 tych środków było więcej.Na podstawie: Gazeta Wyborcza Wrocław FOT.: Paweł Kozioł /AG