03 Wrz2008

Schetyna: wyeliminujemy pseudokibiców

Gdy nie będzie zgody na chuligaństwo i anonimowość, skutecznie wyrzucimy tych ludzi poza stadiony. Trzeba odłączyć ich od piłki nożnej i sportu - mówił po ostatnich wydarzeniach wokół stadionów szef MSWiA Grzegorz Schetyna.

- Nie zabraknie nam determinacji, żeby Polskie stadiony były bezpieczne. Będziemy eliminować tych ludzi, których nie interesuje futbol, a na stadiony przychodzą organizować zadymy - zapowiedział wicepremier Grzegorz Schetyna komentując wtorkowe incydenty w Warszawie. Polityk pogratulował sprawnej akcji policji przed meczem Polonia-Legia.


Schetyna ocenił, że najlepszym rozwiązaniem problemu chuligaństwa na arenach piłkarskich będzie wprowadzenie zakazu stadionowego według modelu brytyjskiego. Przewiduje on, że ukarana w ten sposób osoba w dniu meczu musi meldować się na komisariacie policji. Schetyna powiedział, że rozmawiał już z ministrami spraw wewnętrznych krajów unijnych w sprawie wprowadzenia europejskiego zakazu stadionowego. Według niego, przepisy ograniczające stadionowe chuligaństwo mogą wejść w życie od nowego roku.

Minister spraw wewnętrznych zadeklarował, że postara się uczynić wszystko, aby ci, którzy czynnie brali udział w burdach, nie mieli prawa wstępu na stadiony podczas Euro 2012.

Cała stołeczna policja postawiona na nogi

Komendant Główny Policji Andrzej Matejuk powiedział, że funkcjonariusze zgromadzili już odpowiedni materiał dowodowy, żeby postawić zarzuty wszystkim, którzy zaatakowali funkcjonariuszy. Matejuk dodał, że chuligani również odpowiedzą za niszczenie mienia. Jak podkreślił, nie będzie odpowiedzialności zbiorowej i każdy będzie odpowiadał indywidualnie. - Jeśli ktoś został zatrzymany przez przypadek, również będzie to wyjaśnione - dodał.

Opisując wtorkowe zajścia komendant powiedział, że praktycznie wszyscy funkcjonariusze w stolicy zostali wezwani do pracy. Zatrzymali łącznie 741 osób.


Na podstawie: tvn24.pl