13 Wrz2011

Sejm obiektem bez barier

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna odebrał z rąk szefa Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji certyfikat „Obiekt bez barier".

13 września br., marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna odebrał z rąk szefa Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotra Pawłowskiego certyfikat „Obiekt bez barier”, który szczególnie wyróżnia Sejm, jako miejsce przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Po wręczeniu certyfikatu Marszałek Sejmu Grzegorza Schetyna, szef Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski, pełnomocnik rządku ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Duda oraz poseł Sławomir Piechota wzięli udział we wspólnej konferencji prasowej.

Certyfikat wieszam w gabinecie, żeby służył jako przykład następnym pokoleniom posłów. – powiedział marszałek Sejmu.

Grzegorz Schetyna podziękował także swojemu poprzednikowi Bronisławowi Komorowskiemu i szefowi Kancelarii Sejmu Lechowi Czapli za zaangażowanie w realizacji projektu Sejm bez barier.

Przykład idzie z góry – powiedział pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych w kontekście realizacji projektów dostosowujących obiekty publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Piotr Pawłowski zaznaczył, że Sejm jest najlepiej dostępnym Parlamentem w Europie, nie tylko dla posłów, ale też zwiedzających osób z niepełnosprawnością. Dodał także, że zarówno członkowie, Prezydium jak i kierownictwo Kancelarii Sejmu w sposób bezbłędny wykorzystali szansę na przystosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Poseł Sławomir Piechota powiedział - marzymy o Polsce bez barier (… ), ok. 5 milionów Polaków jest   z orzeczeniami o niepełnosprawności, ok. 200 tysięcy na co dzień porusza się na wózkach, ok. 200 tysięcy jest niewidomych , ok. 60 tysięcy  posługuje się językiem migowym – to wielu. Podkreślił jak ważna jest możliwość uczestniczenia w życiu społecznym bez barier.
Nie przystosowujcie obiektów publicznych dla nielicznych osób niepełnosprawnych, ale przystosujcie je dla siebie, tak byście sami - dziś młodzi - kiedyś na starość  …nie potknęli się o własne zaniedbania – zaznaczył poseł Sławomir Piechota.

Projekt Sejm bez barier  usunął bariery najtrudniejsze, te które są w naszej świadomości, w naszej wrażliwości i myśleniu – zauważył poseł Sławomir Piechota.

Sejm jest przestrzenią bez barier a szklana ścieżka na sejmowa mównicę -  to dojście do serca polskiej demokracji - jest najważniejszym symbolem, który będzie przełamywał bariery w powszechnej świadomości – podkreślił poseł Sławomir Piechota.

Kancelaria mając na uwadze ideę wyrównywania szans oraz integracji społecznej osób niepełnosprawnych podjęła działania w zakresie poprawy dostępności obiektów pozostających w zarządzie Kancelarii Sejmu dla osób o różnych stopniach niepełnosprawności. W tym celu nawiązała współpracę ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji. Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych na terenie Sejmu wprowadzane były systematycznie od 1996 r., najwięcej projektów zrealizowanych zostało w 2008 r.

fot.K.Białoskórski