01 Mar2012

Solidarna reakcja Unii Europejskiej

Polski głos jest w UE słyszany i to nasze sugestie są brane pod uwagę i realizowane – powiedział dzisiaj w Sygnałach Dnia Grzegorz Schetyna.

Polski głos jest w UE słyszany i to nasze sugestie są brane pod uwagę i realizowane – powiedział dzisiaj w Sygnałach Dnia Grzegorz Schetyna. Zdaniem szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych Polska powinna działać w sposób konsekwentny, ale nie emocjonalny. Trzeba pokazać, że sankcje dotkną reżimu, ale nie społeczeństwa. Komentując skutki wprowadzania sankcji zauważył, że źle by się stało, gdyby wepchnięto Białoruś w rosyjskie ręce. UE musi uchylać drzwi i pokazywać europejską, demokratyczną ścieżkę rozwoju tego kraju. Sankcje są dotkliwe dla tych, którzy wspierają reżim. Ci ludzie muszą się liczyć, że mogą się rozszerzać i obejmować coraz więcej osób. Prawo opozycji, prawa mniejszości, standardy demokratyczne muszą być przestrzegane przez Łukaszenkę - to klucz do rozmowy o przyszłości Białorusi.

Komentując prace nad reformą emerytalną, pierwszy wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej zauważył, że jeżeli koalicja jest odpowiedzialna i chce dać obecnemu pokoleniu gwarancje otrzymywania świadczeń, a przyszłym pokoleniom stabilnej i bezpiecznej struktury finansów państwa, to powinna myśleć o reformach dzisiaj. Obecnie wiele krajów podnosi wiek emerytalny. Jest to bolesne, trudne, wymaga akcji informacyjnej, ale jest też konieczne. Są to trudne decyzje, ale jesteśmy odpowiedzialnymi politykami, musimy to zrobić i zrobimy to – dodał były marszałek Sejmu.  

Foto i cała rozmowa: polskieradio.pl