16 Mar2015

Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej i państw nordycko-bałtyckich

Współpracy energetycznej, konfliktowi na Ukrainie, przygotowaniom do majowego Szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze oraz walce z terroryzmem poświęcone było spotkanie w Strsbskim Plesie na Słowacji.

Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej i państw nordycko-bałtyckich

Spotkanie odbyło się w ramach słowackiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. Format spotkań państw Europy Środkowo-Wschodniej z państwami nordyckimi i bałtyckimi został zainicjowany w roku 2013 przez Polskę i Szwecję w ramach polskiej prezydencji w V4. Obecne spotkanie było już trzecim z rzędu.

- To unikalny format, który łączy trzy regionalne organizacje - podsumowywał spotkanie jego gospodarz, szef słowackiej dyplomacji Miroslav Lajcak. - Całkowicie zgadzamy się w sprawie wsparcia reform na Ukrainie i respektowania porozumień mińskich.

Przewodniczący polskiej delegacji minister Grzegorz Schetyna podkreślał, że uzupełnianie współpracy państw Europy środkowej o wymiar północny jest całkowicie naturalne. - Łączy nas geografia, wspólne spojrzenie na sprawy regionalne oraz możemy być dla siebie znakomitymi partnerami w zakresie dostaw surowców energetycznych - mówił szef polskiej dyplomacji.