05 Mar2015

Spotkanie szefów dyplomacji Polski i Niemiec

Sytuacja na Ukrainie i jednolite europejskie stanowisko w tej sprawie były głównym tematem rozmów ministrów Grzegorza Schetyny i Franka-Waltera Steinmeiera w czwartek w Berlinie.

Spotkanie szefów dyplomacji Polski i Niemiec

- Nie możemy być w pełni usatysfakcjonowani z przestrzegania porozumień mińskich, ale zgadzamy się, że zmniejszyły one liczbę incydentów na Donbasie - stwierdził po rozmowach szef niemieckiej dyplomacji Frank Walter Steinmeier. - Chcemy skutecznie implementować punkty porozumienia w Mińsku. Wspieramy min. Steinmeiera w jego działaniach - podkreślał Grzegorz Schetyna.

Ministrowie zgodzili się co do konieczności wszechstronnego wsparcia Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE, która ma nadzorować przestrzegania porozumienia. - Cieszę się, że Niemcy i Polska są tak blisko siebie także w trudnych sprawach - stwierdził minister Steinmeier.

Dużą część spotkania poświęcono kwestii wsparcia dla reform na Ukrainie. - Europa powinna być solidarna we wsparciu dla ukraińskich reform - podkreślił min. Schetyna. - Polska i Niemcy zrobią wszystko, by mieć wpływ na europejskie stanowisko w sprawie Ukrainy. Tylko solidarna postawa w tej sprawie może być skuteczna.

Wizyta ministra Grzegorza Schetyny w Berlinie wpisuje się w praktykę wzajemnych konsultacji i koordynowania spraw związanych z sytuacją na Ukrainie. Do spotkania doszło po wizytach Grzegorza Schetyny i szefa MSZ Danii Martina Lidegaarda w Kijowie i Kiszyniowie, gdzie rozmawiali m.in.  z prezydentami i premierami Ukrainy i Mołdawii. Rozmowy na rzecz rozwiązania konfliktu na Ukrainie wschodnie będą kontynuowane podczas rozpoczynającego się w piątek nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Rydze w formule Gymnich.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec potwierdzili także, że w kwietniu we Wrocławiu dojdzie do spotkania szefów dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego.

msz.gov.pl