04 Kwi2014

Status Polonii w Niemczech

"Rzeczpospolita": Szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna spotkał się z przedstawicielami Polonii, którzy chcą, by Niemcy uznali ich za mniejszość narodową.

Za dziennikiem Rzeczpospolita.

Szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna spotkał się z przedstawicielami Polonii, którzy chcą, by Niemcy uznali ich za mniejszość narodową - dowiedziała się "Rz"

Do Sejmu przyjechała dziś delegacja Związku Polaków w Niemczech. Jak pisaliśmy w marcu domagają się oni, by polscy politycy wsparli ich w staraniach o likwidację skutków tzw. rozporządzenie Göringa z 27 lutego 1940 r. Ówczesna niemiecka Rada Ministrów zdecydowała o rozwiązaniu stowarzyszeń polonijnych oraz konfiskacie ich mienia.

Polonia do dziś nie odzyskała statusu mniejszości. Walczy też o odszkodowanie za majątek, który zagrabili jej hitlerowcy. O pomoc w tych staraniach działacze zwrócili się do Schetyny.

- Obiecał nam wsparcie. Liczymy, że umożliwi nam dotarcie do przedstawicieli niemieckiego Bundestagu - mówi "Rz" Anna Wawrzyszko, wiceprezes ZPwN.

Polityk PO zapewnia, że podejmie tę kwestię.

- 11 kwietnia jedziemy do Kijowa z szefem komisji spraw zagranicznych niemieckiego Bundestagu oraz z szefową komisji spraw zagranicznych Zgromadzenia Narodowego Francji. Będę rozmawiał ze swoim niemieckim odpowiednikiem Norbertem Roettgenem - deklaruje w rozmowie z "Rz" Schetyna.
(...)

Paweł Majewski

Źródło i cały artykuł: rp.pl