15 Sie2010

Święto Wojska Polskiego

Marszałek Sejmu wziął udział we wrocławskich obchodach Święta Wojska Polskiego

O godzinie 11.30 na Placu Gołębim wrocławskiego Rynku rozpoczął się uroczysty apel z udziałem władz państwowych, wojskowych i samorządowych. Po złożeniu meldunku Dowódcy Garnizonu Wrocław – Dowódcy Śląskiego Okręgu Wojskowego gen. bryg Zbigniewowi Smokowi przez Komendanta Garnizonu mjr Krzysztofa Puchałę oraz po dokonaniu przeglądu pododdziałów przez Dowódcę Garnizonu, nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt i odegranie hymnu państwowego.

Gen bryg. Zbigniew Smok w krótkim przemówieniu nawiązał do historii powstania Święta WP i podkreślił że jest ono dniem jedności całego narodu i pamięci o poległych. Dowódca Śląskiego Okręgu Wojskowego podziękował również żołnierzom i pracownikom wojska za dobrą służbę i pracę oraz złożył życzenia żołnierzom w dniu ich święta.

Święto WP na wrocławskim Rynku to również chwile pamięci o tych, którzy odeszli. Po odczytaniu, specjalnie przygotowanego na tą okoliczność, apelu pamięci, dla uczczenia pamięci wszystkich, którzy oddali życie w służbie Ojczyźnie, zabrzmiała salwa honorowa.

Po uroczystościach marszałek spotkał się z dziennikarzami - Nadszedł taki czas, aby wszyscy popatrzyli do przodu, a historię zostawili za sobą. – mówił podczas swojego wystapienia marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.
Marszałek powiedział, że ma nadzieję, iż krzyż, który stoi przed Pałacem Prezydenta, będzie wreszcie łączyć, a nie dzielić. - Chciałbym też, aby Pałac Prezydencki znowu był miejscem, gdzie urzęduje polski prezydent, a nie miejscem żałoby narodowej – powiedział Grzegorz Schetyna.
Marszałek zaznaczył, że "powinniśmy budować wspólne porozumienie, wybiegać w przyszłość. Mam nadzieję, że ten krzyż będzie wreszcie łączył, a nie dzielił". Grzegorz Schetyna stwierdził, że chciałby, „abyśmy mogli powiedzieć, że to porozumienie między Kancelarią Prezydenta a Kurią zostało zrealizowane."

sow/fot.:R.Godlewski