02 Paź2014

Szef polskiej dyplomacji z wizytą w Paryżu i Berlinie

Francja i Niemcy, tworzące z Polską Trójkąt Weimarski i nasi kluczowi partnerzy w Unii Europejskiej, były celem pierwszej oficjalnej wizyty zagranicznej Ministra Spraw Zagranicznych Grzegorza Schetyny.

Szef polskiej dyplomacji z wizytą w Paryżu i Berlinie

W Paryżu szef polskiej dyplomacji spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Francji Laurentem Fabiusem, w Berlinie rozmawiał zaś ze swoim niemieckim odpowiednikiem Frankiem Walterem Steinmeierem.
– Przyjechałem do przyjaciół, do kraju, który jest naszym strategicznym partnerem, historycznym i politycznym przyjacielem – powiedział w Paryżu minister Schetyna, tłumacząc decyzję o wyborze Francji jako celu swej pierwszej wizyty. Ministrowie rozmawiali o wspieraniu pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie, polityce klimatycznej i planach UE redukcji emisji CO2 oraz o znaczeniu trójstronnych relacji w ramach Trójkąta Weimarskiego. – To ważny projekt dla Europy tu i dzisiaj, dla europejskiego bezpieczeństwa. Jest ważne, abyśmy wspólnie mogli wpływać na politykę europejską – powiedział minister Schetyna podkreślając wagę współpracy na linii Warszawa-Paryż-Berlin. Obaj ministrowie podkreślili potrzebę rozwoju Europejskiej Polityki Sąsiedztwa zarówno w wymiarze wschodnim, jak i południowym.
 
– Jestem tu, w Berlinie, żeby rozpocząć nowy etap współpracy – minister Schetyna zapowiedział w stolicy Niemiec. Zwrócił uwagę, że trudno o lepszy przykład relacji między sąsiadami niż dzisiejsze stosunki polsko-niemieckie. – Wydaje mi się, że powinniśmy spróbować jeszcze je poprawiać – dodał szef polskiej dyplomacji. Minister Schetyna zaakcentował, że współpraca polsko-niemiecka powinna służyć wzmacnianiu trójstronnego współdziałania z Francją w ramach Trójkąta Weimarskiego. Poza tematyką bilateralną, szef polskiej dyplomacji ze swoim niemieckim odpowiednikiem rozmawiał także o konflikcie rosyjsko-ukraińskim, sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz współpracy w ramach UE.