07 Sty2009

UE trzaśnie ręką w stół i konflikt się skończy

- UE musi powiedzieć Rosji, że nie ma produkcji i eksportu rosyjskiego gazu bez odbioru w Europie. Europa jest kluczem dla Rosji i Rosja zdaje sobie z tego sprawę - mówił w "Kontrwywiadzie" RMF FM Grzegorz Schetyna. Wicepremier zapewnił, że Polska jest pr

- UE musi powiedzieć Rosji, że nie ma produkcji i eksportu rosyjskiego gazu bez odbioru w Europie. Europa jest kluczem dla Rosji i Rosja zdaje sobie z tego sprawę - mówił w "Kontrwywiadzie" RMF FM Grzegorz Schetyna. Wicepremier zapewnił, że Polska jest przygotowana na gazowy kryzys.

Grzegorz Schetyna uspokoił, że nie ma powodów do niepokoju, a rząd cały czas monitoruje sytuację związaną z konfliktem gazowym. - W poniedziałek mieliśmy spotkanie zespołu energetycznego, który funkcjonuje pod przewodnictwem premiera. Wczoraj Rada Ministrów też w większości była temu poświęcona - podkreślił.

W opinii wicepremiera Schetyny Polska powinna mówić w tej sprawie jednym głosem z UE, inaczej nie zdoła wpłynąć na Rosję. - Ważne jest, żeby głos zabrała Unia Europejska. Pojedyncze głosy państw Europy mało znaczą - za mało, żeby zmienić politykę Rosji w tej sprawie. Konflikt zostanie zamknięty, kiedy UE trzaśnie ręką w stół" - przekonywał.

Wicepremier przyznał, że Polska będzie naciskać na Unię by ta przedstawiła Rosji zdecydowane stanowisko. - To jest kwestia tego tygodnia, żeby Unia Europejska powiedziała, że tak nie można prowadzić polityki energetycznej - dodał.Na podstawie: tvn24.pl