01 Sie2011

Uroczystości pod pomnikiem AK

Grzegorz Schetyna o Powstańcach: Jesteśmy wdzięczni za tę postawę, niezłomność i wielki patriotyzm, który zawsze będzie lekcją dla następnych pokoleń.

Prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, kombatanci zrzeszeni w Stowarzyszeniu Środowiska Żołnierzy AK „Żywiciel” oraz mieszkańcy stolicy złożyli kwiaty przy kamieniu upamiętniającym żołnierzy „Żywiciela” na warszawskim Żoliborzu.

Powstańcy z Żoliborza - młodzi, elita pokolenia, ożywieni miłością Ojczyzny i poczuciem obowiązku wobec niej do końca. Dziś wspominamy ich bohaterstwo. Są z nami świadkowie tamtej walki – powstańcy warszawscy z Żywiciela. Dziękuję, że jesteście tu z nami. – powiedziała prezydent stolicy.

To właśnie na Żoliborzu, na długo przed godziną 17.00 padły pierwsze strzały Powstania. Między godziną 13 a 14 idący na miejsce zbiórki żołnierze AK przenoszący broń na miejsce koncentracji starli się z oddziałem niemieckim.

Dziś i codziennie powtarzamy, że jesteśmy wdzięczni za tę postawę, niezłomność i wielki patriotyzm, który zawsze będzie lekcją dla następnych pokoleń. Tutaj – w pięknej, odbudowanej Warszawie, dumni że jesteśmy częścią wolnej Polski, wspominamy pamięć Powstańców Warszawy. Cześć ich pamięci. – stwierdził marszałek Grzegorz Schetyna.

W Powstaniu na Żoliborzu walczyło około 3 tysięcy żołnierzy. Spośród nich poległo ponad 1000. 

um.warszawa.pl, fot. R. Zambrzycki