25 Wrz2014

W Sejmie o dyplomacji ekonomicznej w stosunkach Polski z Indiami

Grzegorz Schetyna: stosunki polsko-indyjskie są jednym z najbardziej perspektywicznych kierunków polskiej polityki zagranicznej, częścią naszej polityki globalnej, a Indie są filarem tej współpracy.

W Sejmie o dyplomacji ekonomicznej w stosunkach Polski z Indiami

Konferencja "Polska - Indie - w kierunku efektywnego modelu dyplomacji ekonomicznej" zorganizowana została przez Komisję Spraw Zagranicznych Sejmu RP i Centrum Studiów Polska - Azja.

W trakcie wystąpienia minister Grzegorz Schetyna podkreślił dobre relacje polsko-indyjskie wskazując na obchodzone w tym roku 60-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych. Zwrócił przy tym uwagę na wciąż rosnące obroty handlowe, które w 2013 r wyniosły prawie 2 mld USD. Szef polskiej dyplomacji  zaznaczył także, że polskie przedsiębiorstwa coraz chętniej współpracują z indyjskimi m.in. w sektorze przetwórstwa żywności, przemyśle farmaceutycznym czy energii odnawialnej.  - Indie są największą demokracją świata, a Polska symbolem demokracji w Europie - podkreślił minister Schetyna, wyrażając nadzieję na dalszą intensyfikację relacji polsko-indyjskich, zarówno w wymiarze politycznym jak i gospodarczym.
 
Celem dzisiejszej debaty było m.in. zebranie propozycji służących wzmocnieniu dyplomacji ekonomicznej w kontaktach Polski z Indiami. Biorąca udział w panelu „Państwo przyjazne biznesowi. Rola administracji państwowej w kontaktach z Indiami” , podsekretarz stanu Katarzyna Kacperczyk zapewniła, iż MSZ ściśle współpracuje z coraz liczniejszą grupą przedsiębiorstw zainteresowanych rynkami zagranicznymi. - Oferujemy pomoc przy projektach wymagających kontaktów z administracją rządową, niejednokrotnie na szczeblach politycznych. Udzielamy wsparcia przedsiębiorcom zarówno w przypadku wybranych sektorów, jak i na każdym etapie ekspansji na rynki zagraniczne. Dotyczy to także rynku indyjskiego – dodała wiceminister.

W panelu, w którym uczestniczyła wiceszefowa polskiej dyplomacji, poświęconym instrumentom wsparcia polskiego biznesu w Indiach oraz miejscu i znaczeniu Indii w działalności polskich instytucji państwowych wzięli udział m.in. Rafał Baniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, Arkadiusz Bąk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.
 
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych