07 Sty2015

Wizyta szefa polskiej dyplomacji w Waszyngtonie

Od złożenia kondolencji po zamachu terrorystycznym na redakcję tygodnika „Charlie Hebdo” szefowie dyplomacji Polski Grzegorz Schetyna i USA John Kerry rozpoczęli środowe spotkanie w Waszyngtonie.

Wizyta szefa polskiej dyplomacji w Waszyngtonie

Podkreślili, że wolność prasy to jedna z wolności podstawowych, a postawienie tamy esktremizmowi jest obowiązkiem i wyzwaniem dla całego wolnego świata.

– Dziękuję Polsce za wkład w promocję wolności i demokracji oraz zaangażowanie na rzecz rozwiązania konfliktu na Ukrainie – powiedział ekretarz John Kerry witając ministra Schetynę. – Waszyngton może liczyć na Warszawę, a Polska - jestem przekonany - może liczyć na Stany Zjednoczone – odpowiedział szef polskiej dyplomacji.
 
Głównymi tematami rozmów była sytuacja bezpieczeństwa w Europie i na świecie, w tym kryzys na Ukrainie oraz dwustronne relacje Polski i USA. Szef polskiej dyplomacji przebywał w Waszyngtonie między 6 a 8 stycznia na osobiste zaproszenie swego amerykańskiego odpowiednika, z którym rozmawiał także o Afganistanie i zagrożeniu ze strony tzw. Państwa Islamskiego.
 
Minister Schetyna podkreślił, że miniony rok był czasem intensywnej i owocnej polsko-amerykańskiej współpracy. – W sposób szczególny doceniamy zaangażowanie USA w bezpieczeństwo Europy, w tym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – podkreślił szef polskiej dyplomacji. Wyraził nadzieję, że pakiet amerykańskich propozycji dotyczących bezpieczeństwa przyczyni się do dalszego rozszerzenia obecności wojskowej USA w naszym regionie Europy, w tym w Polsce. – Agresja Rosji wobec Ukrainy potwierdza konieczność ciągłego zabiegania o bezpieczeństwo transatlantyckie i wagę amerykańskiego zaangażowania w Europie – powiedział minister. Zwrócił uwagę, że dialog z Waszyngtonem nabiera szczególnego znaczenia w kontekście przygotowań do szczytu NATO w Warszawie w 2016 r. Ważnym elementem rozmowy była sytuacja na Ukrainie. – Mamy świadomość dużej nieprzewidywalności scenariuszy na Wschodzie. Wraz z amerykańskimi partnerami, w oparciu o istniejące fora międzynarodowe, będziemy się nadal angażować w poszukiwanie politycznego rozwiązania kryzysu – zapewnił szef MSZ.
 
Podczas pobytu w amerykańskiej stolicy minister Schetyna spotkał się także z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Susan Rice oraz pełniącym tę funkcję za czasów prezydentury Jimmy’ego Cartera Zbigniewem Brzezińskim. O sytuacji na Ukrainie i polityce bezpieczeństwa szef polskiej dyplomacji rozmawiał także z przewodniczącymi Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji ds. Sił Zbrojnych Senatu USA, a także amerykańskimi senatorami z Partii Demokratycznej oraz Republikańskiej, którą przejęła większość w Kongresie USA.

msz.gov.pl