02 Mar2015

Wspólna wizyta szefów MSZ Polski i Danii w Kijowie i Kiszyniowie

Wsparciu proeuropejskich reform, przygotowaniom do szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze oraz ocenie bezpieczeństwa w obu krajach poświęcona była wspólna wizyta na Ukrainie i w Mołdawii szefów dyplomacji Polski i Danii.

Wspólna wizyta szefów MSZ Polski i Danii w Kijowie i Kiszyniowie

W Kijowie ministrowie spotkali się z prezydentem Petro Poroszenką, premierem Arsenijem Jaceniukiem oraz I zastępcą ministra spraw zagranicznych Natalią Galibarenko. - Jest wola współpracy Ukrainy w sprawie koniecznych reform - uznał po spotkaniu minister Grzegorz Schetyna. Szef polskiej dyplomacji poinformował, że ukraiński prezydent ogłosił w trakcie spotkania jednostronne wycofanie ciężkiego sprzętu zgodnie z niedawnym porozumieniem z Mińska.

Podczas wizyty w Mołdawii ministrowie gratulowali utworzenia nowego rządu premiera Chirila Gaburuci. Podkreślali, że choć Mołdawia jest liderem państw Partnerstwa Wschodniego pod względem wprowadzanych reform, to jeszcze ma sporo do zrobienia, zwłaszcza w zakresie walki z korupcją. Zadeklarowali wsparcie dla Kiszyniowa w tym procesie.

Ministrowie Schetyna i Lidegaard spotkali się w Kiszyniowie z prezydentem Nicolae Timofti, premierem Chirilem Gaburici  i wicepremier oraz szefową mołdawskiej dyplomacji  i Natalią Gherman.

„To ważny czas dla Mołdawii i dla przyszłości tej części Europy (...). Europejska droga to ważne zadanie dla tego kraju i dla Europy. Ten wybór ma wielkie perspektywy. Zrobimy wszystko co możliwe jako przyjaciele Mołdawii” – zapewnił Schetyna po spotkaniu z Natalią Gherman.

Spotkanie dotyczyło też majowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze. „Mołdawskie władze powinny pokazać, że kontynuują dotychczasową politykę. Nowy rząd powinien określić, co może zrobić przez najbliższe miesiące, pokazać, że jest gotowy podjąć wyzwanie i podejmować także trudne decyzje” – powiedział Schetyna. Ministrowie poruszyli też temat realizacji podpisanej przez Mołdawię umowy stowarzyszeniowej z UE.

Ministrowie Schetyna i Lidegaard byli pierwszymi politykami tej rangi z UE, którzy odwiedzili Kiszyniów po sformowaniu nowego rządu. O wynikach swoich rozmów ministrowie poinformują partnerów z UE podczas zaplanowanego na piątek i sobotę nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych w Rydze.

msz.gov.pl, fot. Michał Jasiulewicz/MSZ