05 Gru2014

Polityka wobec Rosji jest skuteczna i trzeba ją kontynuować

Minister Grzegorz Schetyna oceniając wczorajsze orędzie prezydenta Władimira Putina podkreślił, że było ono szukaniem drogi wyjścia z impasu i sytuacji, która „szkodzi wszystkim, ale Rosji najbardziej”

Polityka wobec Rosji jest skuteczna i trzeba ją kontynuować

Te wycieczki do historii pokazują, że Rosjanie nie mają dzisiaj pomysłu jak mają wyglądać najbliższe miesiące - mówił szef polskiej dyplomacji w  „Politycznym Graffiti” na antenie Polsat News. Zdaniem ministra, Rosja powinna rozpocząć proces otwierania się i próby wyjścia z obecnej sytuacji. – Mam nadzieję, że w następnych miesiącach przyjdzie czas refleksji i w konsekwencji rozmów. Jakie to będą kanały – zobaczymy, na razie świat musi być konsekwentny – powiedział w „Gościu Radia Zet”. Szef polskiej dyplomacji dodał także, że wszelkich prób rozwiązania obecnego kryzysu powinno się szukać na gruncie dyplomacji, a nie w łamaniu postanowień prawa międzynarodowego. W związku z tym, obecna polityka świata wobec Rosji polegająca na próbie szukania rozwiązań jest skuteczna i trzeba ją kontynuować.
 
Nawiązując do czeskiego spotu reklamowego, który w złym świetle przedstawiał Polaków minister podkreślił, że reakcja placówki  „była najlepsza z możliwych: błyskawiczna”. – Takiej reakcji oczekujemy od polskich dyplomatów na całym świecie – zaznaczył.
 
Minister odniósł się również do sytuacji Polaków przebywających w Donbasie. Szef dyplomacji podkreślił, że Polakom na bieżąco pomaga konsulat RP w Charkowie. Zadeklarował także pomoc w repatriacji, tych, którzy będą chcieli wyjechać. Pomoc świadczona będzie w pierwszej kolejności osobom posiadającym Kartę Polaka
 
Komentując pierwszy  tydzień pracy nowego Przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, minister Schetyna zaznaczył, że jest zawsze „entuzjastycznie nastawiony do każdej polskiej obecności w Brukseli.”