08 Gru2008

Porozumienie klubów parlamentarnych

Wicepremier Grzegorz Schetyna uważa, że potrzebne jest porozumienie klubów parlamentarnych, które pozwoli odrzucić ewentualne weto prezydenta do ustawy o emeryturach pomostowych. Gość Programu Pierwszego Polskiego Radia zapewnił, że doraźny sojusz PO, PSL

Wicepremier Grzegorz Schetyna uważa, że potrzebne jest porozumienie klubów parlamentarnych, które pozwoli odrzucić ewentualne weto prezydenta do ustawy o emeryturach pomostowych. Gość Programu Pierwszego Polskiego Radia zapewnił, że doraźny sojusz PO, PSL i SLD nie przekształci się w trwałą koalicję parlamentarną.

Grzegorz Schetyna powiedział, że Polsce nie wystarczy obecnie stabilna koalicja rządowa, która ma większość w parlamencie. Rząd musi szukać sposobów, by odrzucić weto Lecha Kaczyńskiego, które - jego zdaniem - stało się orężem w walce politycznej prezydenta i PiS-u.

Szef MSWiA mówił, że jeżeli współpraca trzech klubów parlamentarnych będzie skuteczna może to oznaczać nową jakość w polskim parlamencie. Byłby to dowód, że posłowie różnych opcji mogą ze sobą współpracować nie tylko w czasie prac w komisjach, ale także na forum Sejmu. Gość Polskiego Radia dodał, że trzeba odsuwać politykę od spraw trudnych, a porozumienie koalicjantów i lewicy jest przykładem takiego działania.

Grzegorz Schetyna powiedział, że premier Tusk nie planuje w najbliższym czasie zmian w rządzie. Skomentował w ten sposób wiadomość dziennika "Polska", który napisał, że Ewa Kopacz odejdzie z Ministerstwa Zdrowia. Według gazety minister zdrowia miałaby kandydować do Parlamentu Europejskiego.

Gość Sygnałów Dnia w Programie Pierwszym Polskiego Radia zaznaczył, że w Platformie Obywatelskiej nie ma obecnie mowy ani o rekonstrukcji rządu, ani o ustalaniu list kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Dodał, że ustalanie składu gabinetu zależy wyłącznie od Donalda Tuska.

Wicepremier mówił też, że Platforma Obywatelska będzie decydowała o składzie list do Parlamentu Europejskiego w lutym lub marcu. Grzegorz Schetyna wyraził przekonanie, że pani minister przede wszystkim będzie chciała zakończyć sprawę reformy służby zdrowia.

POSŁUCHAJ 1
POSŁUCHAJ 2Na podstawie: www.polskieradio.pl