Skip to main content

w sprawie przyszłości centrów zdrowia psychicznego

Szanowny Panie Ministrze,

nie ulega wątpliwości, że obecnie występująca pandemia COVID-19 opóźniła działania związane z reformą psychiatrii. Oznacza to również, że opóźnione są także planowane działania związane z rozszerzaniem pilotażu centrów zdrowia psychicznego. Pilotaż ten został oceniony jako skuteczny, zarówno w ocenie pacjentów, jak i ekspertów.

W związku z prośbą przekazaną przez Fundację eFkropka oraz informacji, które do mnie docierają, bardzo proszę o odpowiedź na poniższe pytania.

Czy ministerstwo przewiduje zakończenie bądź spowolnienie wdrażania pilotażu centrów zdrowia psychicznego?
Do kiedy planowane jest objęcie całej Polski siecią centrów zdrowia psychicznego?
Czy zakłada się zmianę formy finansowania centrów zdrowia psychicznego z ryczałtu na populację na inną formę finansowania? Jeżeli tak, to dlaczego?
Czy Ministerstwo Zdrowia przewiduje zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia psychicznego do poziomu co najmniej średniego w Europie, tj. 5% udziału w całości nakładów na ochronę zdrowia?
Czy ministerstwo zakłada wprowadzenie trzystopniowego systemu ochrony zdrowia psychicznego, rekomendowanego przez ekspertów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, w którym centra zdrowia psychicznego zapewniają pomoc podstawową, uzupełnianą w koniecznych przypadkach przez specjalistyczne programy zdrowotne (pomoc profilowana) i ośrodki wysokospecjalistyczne (III poziom referencyjny)?

Z poważaniem
Marta Golbik

INTERPELACJA NR 13251

Zgłaszający: Zgłaszający: Marta Golbik, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Joanna Frydrych, Elżbieta Gapińska, Daria Gosek-Popiołek, Marek Hok, Joanna Jaśkowiak, Radosław Lubczyk, Krystyna Sibińska, Anna Wasilewska, Zofia Czernow, Magdalena Filiks, Kinga Gajewska, Tomasz Głogowski, Michał Gramatyka, Michał Jaros, Wojciech Saługa, Zbigniew Konwiński, Tomasz Zimoch, Małgorzata Kidawa-Błońska, Joanna Mucha, Krystyna Szumilas, Grzegorz Napieralski, Grzegorz Schetyna, Piotr Borys