Skip to main content

Interpelacja w sprawie deficytu budżetowego w Narodowym Funduszu Zdrowia

Szanowny Panie Ministrze,

w czerwcu br. Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił plan finansowy, wg którego deficyt budżetowy wyniesie 11,5 mld! To największa dziura budżetowa od początku działania NFZ.

Państwo sukcesywnie zmniejsza swoje wydatki na ochronę zdrowia, budżet państwa nie płaci już m.in. za darmowe leki dla osób powyżej 75. roku życia i kobiet w ciąży, pogotowie, chorujących na hemofilię czy pacjentów z HIV/AIDS. Poza tym nie przekazuje składek za żołnierzy służby zasadniczej, studentów i dzieci z domów dziecka. Dodatkowo, NFZ musi przekazać 5,5 mld zł ze swojego funduszu zapasowego na Fundusz Przeciwdziałania COVID-19. Poza tym, ponoszone jeszcze do niedawna przez Ministerstwo Zdrowia koszty zakupu szczepionek do szczepień obowiązkowych i świadczeń wysokospecjalistycznych, m.in. u dzieci z ciężkimi wadami serca, teraz ma pokrywać NFZ. W konsekwencji, dziura w budżecie NFZ została oszacowana na 11,5 mld zł!

Dochodzą do tego wydatki związane z obowiązkowymi podwyżkami płac i inflacja, których budżet NFZ już nie przewidział. A według ostatnich zapowiedzi PiS, od września zacząć obowiązywać mają darmowe leki dla osób w wieku 65+ oraz dzieci do 18. roku życia.

W związku z wyżej przedstawioną tragiczną sytuacją budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia, zwracam się do Pana Ministra z prośbą o odpowiedzi na następujące pytania:

1. Na jaki cel NFZ ma przekazać 5,5 mld zł ze swojego funduszu zapasowego na Fundusz Przeciwdziałania COVID-19?

2. Jak państwo zamierza zagwarantować sprawne działanie systemu zdrowia, zapewnić dostęp i odpowiednią jakość świadczenia usług medycznych pacjentom, przy tak niedofinansowanym NFZ?

3. Dlaczego w sytuacji popandemicznej zapaści zdrowotnej, kiedy system zdrowia nie zapewnia pacjentom opieki zdrowotnej na odpowiednim poziomie, państwo redukuje tak mocno finansowanie publiczne?

Z wyrazami szacunku

Anna Wojciechowska

Zgłaszający: Anna Wojciechowska, Henryka Krzywonos-Strycharska, Iwona Maria Kozłowska, Marta Wcisło, Joanna Jaśkowiak, Joanna Frydrych, Piotr Adamowicz, Mirosława Nykiel, Małgorzata Pępek, Magdalena Łośko, Monika Wielichowska, Artur Łącki, Marzena Okła-Drewnowicz, Cezary Grabarczyk, Andrzej Szewiński, Franciszek Sterczewski, Ewa Kołodziej, Tomasz Szymański, Hanna Gill-Piątek, Grzegorz Schetyna

Interpelacja 41888 Odpowiedź