Skip to main content

Interpelacja w sprawie zwiększonej ilości kolejek w miejscach, gdzie świadczone są usługi na NFZ

Szanowny Panie,

jak wynika z ze sprawozdania z działalności NFZ w IV kwartale 2022 r., które zostało opublikowane jako załącznik do uchwały rady NFZ w kolejkach do poradni okulistycznej zapisanych w trybie pilnym oczekuje prawie 21 tys. pacjentów, a jako przypadki stabilne ponad 404 tys. W kolejce do dentysty na NFZ zapisanych jest 274 tys. dorosłych i prawie 10 tys. dzieci. Do neurologa czeka w kolejce prawie 280 tys. pacjentów, z czego ponad 37 tys. to przypadki pilne.

Na listach oczekujących do poradni kardiologicznej jest prawie 29 tys. pacjentów zapisanych jako przypadki pilne i 181 tys. przypadków stabilnych.

Na rehabilitację w warunkach ambulatoryjnych oczekuje w trybie pilnym 183 tys. osób, a w trybie stabilnym 691 tys. Jeśli dodać do tego pacjentów czekających na rehabilitację w trybie hospitalizacji – ponad 27 tys. przypadków pilnych i ponad 95 tys. stabilnych – oznacza to milion ludzi w kolejce, przy czym liczba ta nie uwzględnia osób czekających na specjalistyczną rehabilitację, np. pulmonologiczną czy neurologiczną oraz do zakładów dziennej rehabilitacji dla dzieci – 50 tys. zapisanych.

To wszystko świadczy o niewydolności krajowego systemu ochrony zdrowia.

W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:

  1. Czym podyktowane jest tak długie oczekiwanie na zaplanowane zabiegi?
  2. Czy ministerstwo ma opracowany plan na skrócenie czasu oczekiwania?

Z wyrazami szacunku

Grzegorz Schetyna 

Interpelacja 41509 Odpowiedź